שיעור פתוח

מתוך הסדנא לידע ציבורי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אתר שיעור פתוח


תיקיית הפרויקט: [1]

גוגל גרופ - [2]

הגדרת החשמביר:

שיעור פתוח ייצור באמצעות מיקור המונים מאגר תכנים לימודיים מקיף ועדכני שיאפשר לכל תלמיד בעל גישה לאינטרנט ללמוד באופן עצמאי ככל הניתן את כל התכנים והתחומים הנלמדים בתיכון, ויאפשר לכל מורה בתיכון לאתר בקלות ולהשתמש באופן מושכל בתכנים לימודיים על מנת לייעל את ניצול הזמן שלו בכיתה. בין השאר, על מנת ליישם כיתה הפוכה או mastery learning. כל זאת על מנת לשחרר את המורים והתלמידים בתיכון עד כמה שניתן מעיסוקים לא הכרחיים ולפנותם לעסוק בלמידה ובחינוך.

המאפיינים של החשמביר:

על החשמביר להכיל מאגר סרטונים מקיף שייווצר במיקור המונים ויאורגן סביב תכניות לימודים מפורטות, על מנת לאפשר לתלמידים ולמורים לאתר את התכנים המתאימים להם ולצרכיהם.

איפיון

מטרה

הסטת עיקר העיסוק של מורים ותלמידים בכיתה מ"הקניית / רכישת ידע" לעיסוק במיומנויות חשיבה גבוהות, באמצעות הפיכת הידע הגולמי הדרוש ללימודים בתיכון לזמין ונגיש באמצעות סרטונים.

משתמשים

מורים

מורים המחפשים סרטונים טובים על מנת לאפשר לתלמידיהם ללמוד חלק מן החומר כהכנה לשיעור בו יעסקו בחומר ברמות חשיבה גבוהות יותר.

תלמידים

תלמידים עשויים להגיע לאתר בכמה תרחישים שונים:

  • תלמידים עצמאיים המחפשים תוכן במסגרת לימוד עצמי.
  • תלמידים הלומדים נושא מסוים בכיתה ומחפשים תכנים משלימים על מנת להבין נקודה מסוימת או במסגרת הכנה לבחינה.
  • תלמידים שיופנו לאתר או לסרטון מסוים ע"י מוריהם במסגרת יישום שיעור הפוך או mastery learning.

יוצרים

משתמשים המעוניינים ליצור ולהעלות סרטונים. אלה יהוו את עמוד השדרה של האתר ויאפשרו צמיחתו והתפתחותו. משתמשים אלו יכולים להיות מורים במקצועם או אנשי חינוך ברוחם העוסקים במקצוע אחר.

מובילים פדגוגיים

משתמשים שייצרו ויעדכנו את תכניות הלימודים על פיהן מאורגן האתר. תכניות אלו ייצמדו בשלב ראשון לתכניות משרד החינוך על מנת להיות רלוונטיות לתלמידים ומורים במערכת החינוך, ולאחר מכן יתרחבו ויסתעפו בהתאם לדרישות המשתמשים.

מנגנון דירוג סרטונים

על מנת להציף את הסרטונים הטובים ביותר, יהיה באתר מנגנון דירוג סרטונים עפ"י רמת בהירות ועניין ועל פי רלוונטיות ליעדים הפדגוגיים.
בנוסף, יהיה באתר מנגנון דיווח על תכנים לא הולמים.

רישומים

תרשים האתר

שלב ראשון

צילומי מסך

שלב ראשון

מקורות השראה

  • [3] – הרצאתו של סלמן קאהן בTED.

מפגשים

20/1/14

במפגש האחרון נקנה שרת וסוכם על אופן העלאת תכנים ראשונים.