רעיונות חדשים לחשמבירים

מתוך הסדנא לידע ציבורי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אז יש לך רעיון חדש שקשור למידע פתוח ועשייה חברתית ואתה חושב שיכול להיות קשור לסדנא. נהדר! הדרך מרעיון טוב לחשמביר (פרוייקט בסדנא) היא ארוכה אבל בסוף שווה את הזמן וההשקעה. הערך הבא יסביר לכם מה לעשות עם רעיון חדש.

מומלץ גם לעיין ב"דרכו של חשמביר"

תיאום ציפיות

לכולנו יש הרבה רעיונות טובים, ואנחנו מקבלים המון רעיונות כל הזמן לתיבת המייל שלנו. עם זאת, משאבי הסדנא מוגבלים, אבל אנחנו מנסים לעזור כמיטב יכולתנו. הסדנא מספקת את לרעיונות חדשים את השירותים הבאים:

 • הכוונה באיפיון הרעיון
 • שימוש במרחב של קמפוס TLV לעבודה על הרעיון
 • מענה לשאלות טכנולוגיות, לוגיסטיות ומנהלתיות מהידע שצברנו עד היום.

במה אנחנו לא יכולים לעזור?

 • אנחנו לא יכולים להוביל את הרעיון במקומך. עליך לקחת אחריות עליו ולהוציא אותו לפועל.
 • אנחנו לא יכולים לגרום למפתחים, מעצבים ואנשי תוכן לעבוד על הרעיון שלך. עליך לשכנע אותם ולהוביל מפתחים מהסדנא ומפתחים חדשים להצטרף אליך.
 • אין מימון לרעיונות חדשים עד שהם לא הופכים לפרוייקט מאושר של הסדנא.
 • אנחנו לא יכולים לעזור לחשמבירים שלא עומדים בחזון הסדנא
 • הסדנא לא עוזרת לסטרטאפים. הפרוייקטים שלנו הם ללא מטרות רווח.

כתבו את הרעיון שלכם על מסמך

הדבר הראשון והבסיסי שכדאי לרשום בגוגל דוק הוא מה הרעיון שלך? חשוב להגדיר ברעיון את הדברים הבאים:
 • מה מטרת החשמביר?
 • את מי החשמביר הולך לשמש?
 • למה החשמביר הזה חשוב?
 • איך החשמביר קשור לסדנא לידע ציבורי?

אנחנו מאמינים שכשהרעיונות הופכים למילים, הם כבר יותר מוחשיים, וניתן מהם להגיע יותר מהר לשלב העבודה.

שלחו לנו את הרעיון במייל

אנחנו מאמינים ברעיונות חדשים וסף הסינון שלנו מאוד נמוך, אבל כדי שנוכל לעזור לרעיונות לגדול ולהפוך לחשמבירים, אנא שלחו לנו אותם לנעם noam@hasadna.org.il או ליובל yuval@hasadna.org.il כדי שנוכל לתת לכם הכוונה בעניין החשמביר, לעזור למצוא לו מתנדבים מתאימים בהתחלה שיאיצו אותו או לחלופין, וזה לא קורה יותר מדי, להפנות אתכם למקום אחר שבו החשמביר שלכם יגדל יותר טוב. אנחנו נוטים לקרוא לשלב הזה החממה, ובמהלכו אנחנו עוזרים לחשמבירים להתפתח ולגדול.

אפיינו את החשמביר שלכם

הנה הקישור למדריך לבריאת חשמביר שיעזור לכם לאפיין את החשמביר יותר טוב. המדריך הזה נכתב על ידי יוסף ויסמן, מתנדב חווית משתמש בסדנא, והוא יעזור לכם להפוך את הרעיון שלכם לסקיצה מוקדמת של האפליקציה העתידית שלכם. אל תוותרו על החלק של כתיבת פרסונות, המשתמשים שלכם ועל משחק התכנון. משחקי תכנון אפשר לקיים בכל אחד ממפגשי הפיתוח של הסדנא. צרו אתנו קשר במייל ונעזור לכם לקדם אחד.

קראו קצת על חשמבירים אחרים של הסדנא

השלב הזה הוא חשוב ביותר משום שהוא יכול לעזור לכם להבין מה הסדנא עושה. יכול להיות שיש כבר תשתית קוד כתובה בסדנא שיכולה לעזור לכם. קרוא על פרוייקטים אחרים כאן בויקי. אל תתביישו ליצור קשר עם מובילי הפרוייקטים ולשאול אותם שאלות בנוגע לפרוייקט שלהם ואיך הוא נבנה.


בואו למפגש פיתוח

הדרך הכי טובה לקדם רעיון חדש שלכם הוא קודם להתנדב בסדנא באחד הפרוייקטים הקיימים שלנו, להכיר את דרך העבודה, ורק אחר כך להתחיל פרוייקט חדש. האווירה והעבודה בסדנא עוזרת להבין את רוח הסדנא ודרכי העבודה בה.

אפיינו מהר, קודדו יותר

הניסיון שלנו מראה ששלב האיפיון צריך להיות מהיר. אם אתם אנשי תוכן שלא כתבו שורת קוד מימכם, חפשו מפתח שירצה לעבוד אתכם ביחד על הרעיון שלכם ולקדם אותו. אם אתם אנשי תוכנה, חפשו אנשי תוכן וגרפיקה שיוכלו לעזור בצד התוכני והעברת המסרים לקהל היעד. אתם עובדים כבר חודשיים על אפיון? כנראה שאתם בכיוון הלא נכון.

לפעמים כל מה שצריך זה רק רעיון טוב וקוד

ישנן פעמים שיש רעיון פשוט שאפשר לפתח לו אתר בימים ספורים. הדרך הטובה לעשות את זה היא להציע רעיון בפורום של הסדנא. החוכמה העיקרית היא לא רק להציע את הרעיון, אלא גם לקחת חלק בפיתוח שלו ולפרט אותו לרמת המשימות. אם המשימה מספיק מעניינת/דחופה, יש מצב שתצליחו ליצור אתר תוך כמה שעות. הנה דוגמא מצויינת לאיך מפתחים אתר במהירות וביעילות - הפיתוח של tipa.li, אפליקציה המנגישה את המידע על טיפות חלב בישראל. ניר יריב פשוט שלח על זה הודעה לפורום וביקש מעוד אנשים לקחת חלק בפיתוח. כה פשוט ומהיר. הנה הפתיל הרלוונטי בפורום הסדנא

אני יכול פשוט להגיע למפגש פיתוח ולהתחיל לעבוד, לא?

אתה יכול, אנחנו לא נחסום את שערי הקמפוס או הספריה ולא ניתן לך להכנס, אבל התהליך שתארנו למעלה הוא מתוך נסיון עם כמה וכמה חשמבירים והוא חוסך לכולנו במשאב הכי יקר שלנו - זמן.