צוות מיטוב: קליטת מתנדבים

מתוך הסדנא לידע ציבורי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סיכם התהליך

תהליך מיטוב קליטת המתנדבים החלא במפגש האי-כנס במאי 2013. הצוות חקר את הסיבות לבעיות בקליטת מתנדבים חדשים והציע מספר פתרונות. הפתרונות שיושמו בהצלחה היו פתיחת סדנת הכשרה למתנדבים: Hackita וכן, פתיחה ועיצוב של הויקי הזה, והכנתו לקראת קליטת מתנדבים חדשים.

זיהוי קשיים וצרכים

ביצענו ראיונות ושיחות עם מגוון מתנדבים בסדנא, השונים הן מבחינת הוותק והן מבחינת פעילותם במסגרת הסדנא. מתוך כך יצרו רשימה המרכזת את הנקודות העומדות במרכז הדיון אודות קליטה ושימור מתנדבים בסדנא.

אחד הראיונות, היה מסמך שכתב יובל אדמון, מנכ"ל הסדנא, לבקשתנו. - מה כואב לי, מאת יובל אדמון. המטרה של המסמך היתה לזהות את הקשיים שאתם מתמודדת הסדנא.

מסמך אחר, היה דיון עם עפרי ומור על הקשיים של הסדנא: אתגר הקליטה של מתנדבים חדשים - שיחות ומחשבות.

איבחון הבעיות

בשלב זה, לאור הראיונות, התחלנו לנסות ולזהות את הבעיות, ולהגדירן.

העדר תהליך קליטה

אין תהליך מובנה של קליטת מתנדב הן מבחינה אישית והן מבחינה מקצועית. התכנים של פיתוח קוד הינם יותר מפותחים מכל אספקט אחר בסדנא, אך גם באילו נתקלים בבעיות וחוסר במידע ולא ברור למי ניתן וצריך לפנות. יכול להיות יותר פשוט להיכנס לפרויקט קטן ומצומצם, מבחינה אנושית יותר קל להיקלט. ואילו מבחינה טכנית יכול להיות יותר קל להיקלט בפרויקט גדול ומבוסס אשר המשימות בו יותר ספציפיות וקלות.

Manual/tutorial

מקובל להכניס מתנדב במפגש הראשון לכנסת פתוחה מאחר והפרויקט מאוד ותיק ובעל תשתית של הדרכה עבור מתכנתים. מתנדבים אלו נדרשים לתהליך הכנה הכרוך בהתקנות שונות על המחשב האישי שלהם. רק לאחר סיום תהליך זה המתנדב למעשה מגיע לנקודה שבה הוא יכול להתחיל לעבוד על הפרויקט. מאחר וקיימת תשתית תכנות בסיסית משותפת לכל הפרויקטים, ה- manual הקיים של כנסת פתוחה יכול להוות תשתית עבור manual בסיסי (גנרי) ואחיד לכל מתנדב מתחום התכנות. מנקודה זו יוכל המתנדב להחליט לאיזה פרויקט הוא מצטרף ובהתאם לכך לבצע הדרכות והתקנות אשר הינן ייעודיות לפרויקט המסוים. בנוסף דבר זה יבטיח תשתית בסיסית אחידה בקרב כל המתנדבים-מתכנתים.

אפיון הפרויקטים

הפרויקטים כפי שהם מוצגים כיום באתר הינם למעשה הממשקים הסופיים עבור הציבור ולכן אינם משקפים למתנדב האם פרויקט זה מתאים או מעניין אותם. יש להסביר למתנדב את הייחודי והשונה בין הפרויקטים בכדי שיוכל לאמוד איזה פרויקט יותר מעניין אותו ובאיזה פרויקט הינו יכול לתרום יותר. בנוסף לכך אין פירוט של הפעילות והצרכים של כל פרויקט באופן טקסטואלי. צריך להבין את שיטת העבודה האחידה והמשותפת לכל הפרויקטים כמו-גם את הדרישות הטכניות.

לא מספיק יחס אישי בעת קבלה לחלק מהקהילות

חוסר היכולת לתת למתנדב את כל היחס אישי לו הוא נזקק הן מבחינת כניסה לסדנא בכללותה והן מבחינת כניסה לפרויקט מסוים. מבחינת כניסה לסדנא, רכזת הקהילה מקדישה את תחילתו של כל מפגש פיתוח לשיחה עם מתנדבים חדשים לצורך הצגת הסדנא, אופן התנהלותה והפרויקטים הקיימים. עם זאת רכזת הקהילה גם מעורבת בפרויקטים השונים ובפגישות שוטפות וכל זאת במטרה להיות מעודכנת בכל מתרחש. רכזת הקהילה גם מפנה מתנדבים לחונכים בכדי שיסבירו למתנדבים אודות הפרויקטים בהם הם מעורבים. מבחינת כניסה לפרויקט, נדרש יחס אישי למתנדב אשר יאפשר לו להשתלב בצורה טובה יותר. מובילי פרויקטים מתקשים לפעמים להשקיע בחניכה מאחר ומדובר ב"השקעה" גבוהה ביחס למשך התמדה נמוך מצד המתנדבים, כמו כן אינם בהכרח תופסים את תפקידם גם כאחראים על כח האדם הפעיל בפרויקט. המודל של הובלת פרויקט על-ידי שני אנשים האחד מתוך הקוד והשני מתוך התוכן נראה כמאפשר מתן יחס אישי טוב יותר למתנדבים.

תהליך התקדמות ברור

מתנדב אינו בהכרח יודע מהי המשימה הבאה שהינו יכול לבצע. המשימה הראשונה של המתנדב בדרך כלל תינתן לו ממוביל הפרויקט, אולם לאחר שסיים משימה זו אינו בהכרח יודע כיצד עליו להמשיך, מהי המשימה הבאה שהינו יכול לבצע. גישת הקוד הפתוח מעודדת עצמאות מאוד גדולה ולא בהכרח שמתנדב חדש מרגיש בנוח לפעול בצורה שכזו.

האופן שבו מגיע המתנדב לסדנא

אין תיעוד של הדרכים אשר מביאים מתנדב לסדנא. האם שמע על כך מחבר, באינטרנט, בתקשורת. באמצעות תיעוד האפיקים שהביאו את המתנדב לסדנא ניתן יהיה למפות את האפיקים אשר בהם הסדנא מוכרת ומבוססת לעומת אותם אפיקים אשר אינם מנוצלים ולמעשה באמצעות השקעה בהם ניתן להגיע ליותר מתנדבים.

מניעים ואינטרסים המביאים מתנדבים לסדנא

יש להבחין בין מתנדבים אשר מגיעים עם אינטרסים וכוונות מוגדרים מראש בהתבסס על היכרות מוקדמת כלשהי עם פעילות הסדנא, לבין מתנדבים שיש צורך ראשית לחשוף בפניהם את פעילות הסדנא ולאחר מכן לכוון אותם לפרויקט השונים.

זיהוי הכישורים והיכולות של המתנדב

אין תיעוד של הכישורים, היכולות ותחומי ההתמחות של המתנדבים. כתוצאה מכך קיים קושי לזהות מהו הפרויקט אשר מתאים ביותר למתנדב ומהו הפרויקט שבו הוא יכול לתרום באופן האופטימלי.

נדרשת למידה עצמאית

מתנדב המגיע בפעם הראשונה לסדנא מצפה לתהליך של חניכה או לפחות לחונך שינחה אותו, אולם הגישה בסדנא הינה שהלמידה הינה עצמאית עד כמה שניתן אך אין כלים ואין חונכים קבועים. התפיסה של הסדנא אינה ברורה מאליה למתנדבים והקושי להסתגל לחשיבה והתנהלות שכזו מהווה גורם אשר מקשה על ההשתלבות וההתמדה שלהם.

תיעוד פעילות התנדבים

קיימת חשיבות לקיום רישום מרוכז של כלל המתנדבים, אחוזי עזיבה של מתנדבים ותרומתם במסגרת פרויקטים מסויימים. הועד קבע יעדים אשר מדידתם והערכת העמידה והם וקביעת יעדים לשנה הבאה, כל אלו תלויים בזמינות נתוני המתנדבים. לתיעוד התרומה של כל מתנדב בפרויקט קיימות השלכות כספיות על העמותה.

רוח הקוד הפתוח

רוח קהילות קוד פתוח

מובילי פרויקטים

עצות למובילי פרויקטים

תהליך הכנה מקדים למתנדבים

מובילי פרויקט נדרשים להשקיע זמן רב בחניכה, לימוד והכנסת מתנדבים חדשים לפרויקט עצמו. ההשקעה אינה בהכרח מבטיחה שהמתדב ישאר זמן ממושך בתוך הפרויקט. מוביל הפרויקט מעדיף שהמתנדב יגיע לתוך הפרויקט לאחר שעבר תהליך ראשוני של הכנה אם לגבי הסדנא כולה ואם לגבי הפרויקט הספציפי. הכנה זו תאפשר למוביל הפרויקט להתמקד עם המתנדב בחניכה ומשימות רלוונטיות לפרויקט.

העדר תיעוד של חניכה והעברת ידע

לא מתבצע תיעוד של תהליכי חניכהוהעברת ידע בין מוביל הפרויקט למתנדבים ובו וכן בין המתנדבים הפעילים בתוך פרויקט. העדר תיעוד מחייב להתחיל מהתחלה עם כל מתנדב. כמו-כן כאשר מתנדב עוזד, קיים איבוד של הידע שצבר במסגרת פעילותו בפרויקט.

איסוף מידע ופתרונות סביב הנושא

גיבשנו בשיחה עם מתנדבים חדשים ומור פתרונות והתחלנו ליכתוב שער קליטה

מידע רלוונטי

פתרונות

שילוב בין איש תוכן לאיש קוד

זיהינו שקיים שוני מהותי באופן קליטת מתנדב לפרויקט קטן אשר נמצא בתחילת דרכו לבין קליטת מתנדב בפרויקט גדול, מורכב אשר פעיל כבר זמן ממושך.לדעתנו שילוב בין "איש תוכן" (הומני) לאיש קוד (ריאלי), הוא מתכון מנצח בסדנא. שמנו לב שכאשר יש איש תוכן, הוא קולט בצורה יעילה יותר מתנדבים חדשים. בעוד איש הקוד, מתמקד בגיבוש קהילת המפתחים. בכל מקרה, שני המובילים צריכים לשים לב למתנדבים החדשים ולסייע בשלב הקליטה הראשוני בפרויקט ובתהליך הליווי שלהם. המטרה הינה לבסס קהילת מתנדבים יציבה בפרויקט.

הבנת רוח הסדנא

אנשים רבים לא מבינים את רוח הסדנא ואת הדרך ליטול יוזמה. לכן אנו חושבים שיש להכין אתר מבוא (כנראה בויקי) שיכיל הסברים וסרטונים הממחישים את רוח הסדנא ודרכי ההתנדבות בה. חלק ניכר מכך יהיה רשימת מונחים ומושגים מעולם הידע של קוד פתוח, מידע פתוח כולל הסברים מפורטים וקישורים לתכנים וחומרי לימוד ברשת.

סולם מעורבות

אנו מציאים לשלב את המתנדבים החדשים על פי סולם התקדמות מדורג. ממשימות מאד קלות וראשוניות ועד משימות יותר מורכבות.חלק מהסולם יכול להיות כללי לכל הסדנא במידה וקיימים תהליכים ראשוניים משותפים לכל הפרויקטים. בהמשך לכך יבנה סולם התקדמות המתאים לפרויקט באופן ייחודי. כל פרויקט יגדיר את השלבים בסולם ההתקדמות שלו. כל שלב צריך להכיל את הנושאים והמיומנויות הנדרשות לצורך השלמת המשימות בשלב זה. כמו-כן יהיו צריכים להיות קישורים לדפים בויקי של הסדנא או למקורות חיצוניים אשר באמצעותם יוכל המתנדב לרכוש את הידע והמיומנויות.המטרה היא לאפשר למתנדבים להתקדם באופן הדרגתי בתוך הפרויקט, ליצור עבורו אופק "מקצועי", ולעורר אצלו תחושת הישגיות אשר תגרום לו לחזור גם למפגש הבא.

שער פרויקטים

מקום בו המתנדבים יכולים לראות את הפרויקטים, ואת דרישות הפרויקטים. בויקי יהיו דפי תוכן הן לפי הפרויקטים השונים הפעילים בסדנא והן לפי סוגי ההתנדבויות השונים הקיימים בסדנא (קוד, תוכן, עיצוב וכל מה שביניהם).כל דף תוכן של פרויקט מיועד להציג את הרקע, המטרה, החזון של הפרויקט, רשימת המיומנויות המקצועיות הנדרשות ממתנדב בפרויקט, אמצעי התקשרות, קישורים לתכנים ומסמכים, עדכונים שוטפים על התקדמות הפרויקט וכל מידע נוסף אשר יאפשר למתנדב לקבל מירב המידע להכרת הפרויקט. כל דף תוכן של ההתנדויות השונות בסדנא יציג פרופיל של הכישורים והמיומנויות הנדרשים כמו כן גם קישורים לדפי התוכן של המונחים הרלוונטים וקישורים לדפי התוכן של הפרויקטים הרלוונטים לאותו סוג של התנדבות. המטרה הינה לאפשר ריבוי נקודות גישה לתכנים מקצועיים ולמידע אודות הפרויקטים ולבנות מאגר מידע שישרת את המתנדבים במהלך פעילותם בסדנא.

Agile

דף עבודה

מפת עבודה

מצגת

מחנה הכשרה לחדשים

תפקיד מחנה ההכשרה הוא להכין את המתנדבים החדשים לכתיבת קוד בסדנא.

המחנה מיושם ב- OpenClass

גיבוש פתרונות בכתב

אנו עורכים שער קליטה בויקי עבור המתנדבים.

  • עיצוב הויקי לקליטה
  • תיאור כל החשמבירי
  • עולם המושגים של הסדנא
  • סרטי וידאו
    • בניית אפשרות להטמעת וידאו להדרכה
    • הפקת סרטונים

משוב ותהליך הטמעה של המיישמים

מתבצע ב- OpenClass

למידה ומשוב מהמשתמשים

תהליך בקרה והמשך שיפור בטווח הארוך