מדריך לכתיבת פוסט בפייסבוק

מתוך הסדנא לידע ציבורי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מטרה: פרסום פוסטים בעמוד הפייסבוק באופן שוטף, בתדירות גבוהה ובצורה אחידה, למשוך תשומת לב ולעורר הד ציבורי.


שלב ראשון

מעקב שוטף בפרסומים בתקשורת או במקורות אחרים אחרי תאונות דרכים. אפשר להשתמש בעמוד תאונות דרכים בוואלה .


שלב שני

חיפוש מיקום מדויק של התאונה ב-ANYWAY. חשוב: לשים לב שהמיקום מדויק בתוך פרטי המקום, ולא מופיעה נקודת ציון כללית כמו שם היישוב. אם המיקום לא מדויק, אין טעם להשתמש בתאונה הזאת לצורך הפוסט אלא רק במקרים חריגים, למשל אם מדובר בתופעה בישוב כולו. גם אז, חשוב לציין שלא מדובר במיקום מדויק אלא הערכה. (בשלב הבא בסעיף 2 ניתן לבטל את ״עיגון מרחבי״, ולראות רק תאונות שמיקומן מדויק)

דוגמאות לכך:

מיקום לא מדויק של תאונת דרכים.png

שלב שלישי

להוסיף פילטרים למקום התאונה: לבחור זום מתאים - כדאי לשקול לעשות זום אאוט לראות מקבצי תאונות, כאשר רלוונטי. בלשונית ״פרטים״ - להוריד את הסימון של ״עיגון מרחבי״. לבחור פילטרים שיכולים להיות מעניינים, למשל אם התאונה הייתה בלילה, אפשר לסמן תחת לשונית ״תאריך״ > ״זמן״ > לילה ולראות רק תאונות שהתרחשו בלילה.

פילטרים anyway.png

שלב רביעי

צילום מסך של האיזור, במפה או ב-Street View. חשוב: לחתוך את האיזור הרלוונטי במפה: להוריד רשימה, פילטרים, סרגלים.

תאונות בצומת הסרגל.png

שלב חמישי

להוסיף לתמונה של המפה לוגו של ANYWAY.

מפה עם לוגו anyway.png

שלב שישי

כתיבת הפוסט: לציין את שם המקטע שנבחר: ״כביש 65 באיזור צומת הסרגל״. לציין במילים את הפילטרים שנבחרו: למשל, אם בחרנו בפילטר ״זמן״ נכתוב: ״הנה התאונות שקרו באיזור משנת 2011 בשעות הלילה״. לציין את כמות התאונות מכל סוג: קלה, קשה, קטלנית: ״שתי תאונות קטלניות ושלוש תאונות קשות״.

להוסיף קישור למיקום: 1. ללחוץ על גבי המפה ל״קישור לתצוגה נוכחית״ ולהעתיק את הקישור העליון. 2. ליצור מהקישור bit.ly - ולתת לו תיאור באתר. יש להשתמש רק בשם המשתמש של ANYWAY. לקבלת שם המשתמש יש לשלוח בקשה למייל: feedback@anyway.co.il

קישור לתצוגה נוכחית1.png

להוסיף בסיום הפוסט קריאה לפעולה, למשל:

בואו נדאג שזאת תהיה התאונה האחרונה באיזור הזה.

מה עושים?

    • תייגו אנשים שאתם מכירים ושנוסעים בדרך הזאת, כדי שיכירו את הדרך המסוכנת.
    • היכנסו ל-http://www.oway.org.il וחפשו צומת מסוכן, כביש בעייתי או דרך לא בטוחה שאתם מכירים, אולי תגלו שכבר התרחשו שם בעבר תאונות רבות.

דוגמה לפוסט

אתמול בלילה התרחשה עוד תאונה קשה בכביש 65, קצת לפני צומת הסרגל. שלושה צעירים מעפולה חזרו לביתם אחרי שבילו בלילה במסיבה. הנהג נותר ללא פגע, שני הנוסעים האחרים סובלים מפגיעות קשות בכל חלקי הגוף.

הכביש הזה ידוע לשמצה במספר התאונות שלו בשנים האחרונות: החל משנת 2011 ורק בשעות הלילה התרחשו במקטע הזה שבו נפגעו הצעירים עוד שלוש תאונות קשות ושתי תאונות קטלניות.

גם התאונה הזאת יכלה להימנע.

מה עושים?

    • תייגו אנשים שאתם מכירים ושנוסעים בדרך הזאת, כדי שיכירו את הדרך המסוכנת.
    • היכנסו ל-http://www.oway.org.il וחפשו צומת מסוכן, כביש בעייתי או דרך ֿלא בטוחה שאתם מכירים, אולי תגלו שכבר התרחשו שם בעבר תאונות רבות.


דוגמה נוספת:

פוסט גל רייך anyway.png