החממה ביעף

מתוך הסדנא לידע ציבורי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מקור: תהליך האינקובטור של קרן אפאצ'י

הקדמה

מסמך זה סוקר את תהליך החממה. קראו אותו בסמוך לקריאת "החממה של הסדנא" והמדריכים השונים לבריאת חשמביר.

תהליך החממה

תהליך החממה כולל הקמה של רעיון מועמד, קבלה (או דחייה) של המועמד, המובילה ליצירת חשמבירון (podling) ולתהליכים קשורים. באופן אולטימטיבי יובילו כל אלו לבריאת ואישור חשמביר חדש של הסדנא, או לצירופו כתת-חשמביר המסונף לחשמביר קיים.


תהליך החממה של קרן Apache

הקמה

הדבר הראשון שתרצו לעשות הוא למצוא תומך-מנוסה (Champion) לפרוייקט שלכם. דרך אחת לעשות זאת היא לחקור את החשמבירים הקיימים בסדנא ולאתר מביניהם פרוייקטים דומים. השקיעו קצת זמן בקריאת העמודים ורשימות התפוצה שלהם (עקבו אחר קישורים בכל אחד מהאתרים ושוטטו בויקי הסדנא). באמצעות מעקב אחרי רשימות התפוצה של החשמבירים (כמו גם הרשימה הכללית של החממה) תוכלו לקבל מושג לגבי מי תרצו לבקש עזרה עם הצעת הפרוייקט שלכם.

החממה של APACHE על רגל אחת


לאחר שמצאתם אדם מתאים, אשר יכול ורוצה לתפקד כתומך-מנוסה, תוכלו להיעזר בו כדי להחליט אם וכיצד ההצעה שלכם תואמת לארגון. אם אתם והתומך-המנוסה שלכם משוכנעים שהפרוייקט המומעד שלכם יתאים לעקרונות הסדנא, התומך-המנוסה יוכל/תוכל לסייע לכם לקדם אותו.

תחילת מועמדות תלויה בהכנה של תיאור ואפיון הפרוייקט (התואמת לתיאור שיפורט בהמשך) מאושרת על ידי התומך-המנוסה. תיאורו של הפרוייקט המועמד יישלח לרשימת/רשימות התפוצה הרלוונטיות של נותן חסות (Sponsor). אנא ראו לדוגמא: • רשימת ההנחיות של Jakarta לפרוייקטים חדשים, לרשימת הנקודות להתייחסות בהצעותיכם. • דפי מועמדות לחממה לדוגמאות אחרות.

בדרך כלל מועמדות נשלחת ומוגשת בפנייה המסומנת עם התוית [הצעה] ([PROPOSAL]). פנייה שכזו בדרך כלל תוביל לדיונים ברשימה/רשימות התפוצה הממוענות. התומך-מנוסה שלכם יהיה מעורב בדיונים אלה ויפעל כמייצג (Advocate) שלכם.

כמגישי הצעה כדאי לכם לשקול היטב את הפידבק שתקבלו ולנסות לאמוד את מידת ההסכמה והפתיחות לרעיון שהעליתם. אל תוותרו בגלל שרשורים ארוכים שיופיעו בתגובה לפרסום הראשוני שלכם, במידה והם אינם קשורים , או בעלי קשר קלוש להצעה שהעליתם. עם זאת, אם אתם חשים שהפרוייקט המועמד שלכם לא זוכה ליחס, ייתכן אולי תרצו לבקש החלטה על המועמדות של נותן החסות באמעות פרסום פנייה לרשימת מקבלי ההחלטות שלו.

לעתים ההצבעה תפורסם ללא שתבקשו זאת (אולי, למשל, עשיתם קצת שיעורי בית וחבר בועדת ההיגוי של החממה עוזר לך בתהליך), ובפעמים אחרות אולי תזדקקו לצלוח את הדיון ולדחוף את הבקשה שלך קדימה לשלב ההחלטה.

קבלה

ההחלטה להגיש רעיון לחממה מתקבלת בהצעה על ידי נותן החסות. מבנה ההצבעה תלוי בחוקי היישות שניצבת במרכז השאלה. כאן שוב יעזור לכם קישור עם (או טוב יותר, אם התומך-מנוסה שלכם הוא או היא) חברים בוועדת הייגוי של החממה (PMC), או בועד המנהל של הסדנא (אם הסדנא היא נותנת החסות). זאת, משום שכך תבססו סיכויים טובים יותר לקבל משוב על מה שבאמת קורה. לתומך-מנוסה שלכם יקח בדרך כלל 7-10 ימים לפני שיוכל להודיע לכם על תוצאות ההצבעה. אם העניין אושר בהצבעה, נותן החסות (אלא אם נותן החסות כבר חבר בוועדת ההיגוי של של החממה) יציע לועדת ההיגוי של החממה (תוך הפניה לתוצאות ההצבעה בדוא"ל) שהפרוייקט המועמד שלכם יתקבל אל החממה כ"חשמבירון" (Podling). נותן החסות ימנה מנטורים (Mentors). המנטורים יכולים לכלול את התומך-מנוסה.אם לא, הציפייה היא שהתומך-מנוסה ישאר מעורב בתהליך למשך תקופת החממה, ויספק כל סוג של עזרה אפשרית.

המנטורים נמצאים שם כדי לגונן עליכם, אבל היזהרו – מנטורים אוחזים במקל גדול. המנטורים חברים בוועדת ההיגוי של החממה, ומדווחים גם לוועדת ההיגוי וגם לנותן החסות בנוגע למצב וההתאמה שלכם ביחס לקבלה המלאה לקהילה (או, לחלופים, המלצה לפיזור). בכל אופן, המנטורים (בעזרת נותן החסות) גם עוקבים ומנטרים אתכם בתקופת החממה.

אחד מן התפקידים של המנטורים הוא להרחיק מכם את הזאבים – ובמקרה של החממה הזאבים הם ועדת ההיגוי של החממה, המדיניות, התהליך והבירוקרטיות וההשהיות הבלתי נמנעים. המנטורים יכולים לסייע לכם באמצעות הדרכה והכנה מפני רוב אלו, בהתבסס על הניסיון שצברו וההיכרות שלהם עם המדיניות והנהלים של החממה. במילוי תפקיד, המנטורים מייצגים את נותן החסות.

לנותן החסות, המיוצג על ידי המנטורים, יש אחריות ספציפית כלפיכם ואחריות ספציפית מול ועדת ההיגוי של החממה. יש מספר פעולות מנהלתיות (אדמיניסטרטיביות) וטכניות שיש לבצע. המנטורים שלכם הם האחראים להבטיח שהדברים הללו קורים מהר ובאופן אפקטיבי. כמו כן, המנטורים שלכם עומדים לסייע לכם להתאים עצמכם למדיניות והנהלים הקשורים בקליטת תורמים חדשים, קבלת החלטות וכו'. היבטים אלה יהיו תחת עיניהן הבוחנות של ועדת ההיגוי של החממה, היות והם מספקים אינדיקציה טובה לדינמיקות קהילתיות, ביראות והתאמה לפרקטיקות הקהילתיות.

הערכה

לאחר שהחשמבירון שלכם יסתדר קצת והעניינים יתייצבו (למשל התשתית, תקשורת או קבלת החלטות) תידרשו, באופן בלתי נמנע, לעבור הערכה של ועדת ההיגוי של החממה בנוגע ליציאת החשמבירון מהחממה. זכרו שהיציאה מן החממה יכולה להיות דבר טוב ודבר רע. יציאה באמצעות "התבגרות" (Graduation) והפיכתכם לחשמביר מדרגה ראשונה, או אולי תת-חשמביר המסונף לחשמביר קיים, ייתפשו לרוב כסיום מוצלח של תקופת החממה. לעומת זאת, גם הפסקת החברות בחממה היא אפשרות שעליכם לקחת בחשבון כתסריט אפשרי. לקראת ההערכה הקרבה מומלץ לרענן ולעדכן את מסמכי הפרוייקט ולוודא שהמנטור שלכם עושה את עבודתו/ה, משכנע חברים בקהילה לטובת הפרוייקט שלכם ושיש לו/לה הבנה נכונה בנוגע למצבכם ביחס לתהליך הקבלה וביחס להערכה הקודמת שעברתם. מידע שכזה יסייע לוועדת ההיגוי של החממה להמליץ על הפעולה הנכונה ביחס לפרוייקט שלכם.

מסקנות תהליך הסקירה יהיו אחת משלוש ההמלצות הבאות לנותן החסות:

  • העזבה (termination)
  • המשך תקופת החממה עם המלצות; או
  • סיום וקליטת הפרוייקט כחשמביר (graduation)

שימו לב שלמרות שמדובר בהמלצה, יש לה ערך רב. נותן החסות יתעלם מהמלצת החממה רק בתנאים יוצאי דופן, וגם אז סביר להניח שעניין הנתון במחלוקת יועלה לדיון והחלטה בועד המנהל הכללי.

העזבה (termination)

אם קיבלתם המלצה להעזבה, אתם בבעיה. רוב הסיכויים הם שיש בעיות חוקיות או מבניות עם הפרוייקט שלכם, שלדעת ועדת ההיגוי של החממה לא ניתן לפתור תוך משך זמן סביר. החלטה על העזבה היא באופן עקרוני הזמן לסגור, או לכבות, את הפרוייקט. עם זאת, עומדת לכם הזכות לערער על ההחלטה מול הועד המנהל ו/או מול נותן החסות. אתם צריכים לדעת שחלק מחברי הועד הם גם חברים בוועדת ההיגוי של החממה וככאלו רוב הסיכויים שהערעור שלכם יידחה.

המשך בחממה

המלצה של ועדת ההיגוי של החממה להמשיך בשלב החממה צריכה לכלול המלצות להמשך ההתפתחות. ועדת ההיגוי של החממה אחראית להבטיח שהפעולות המומלצות הן מוחשיות וברות מימוש. לדוגמא, נניח שהערכה שקיבלתם היא שהחשמבירון שלכם לא ביסס קהילת ברת-קיימא. במקרה כזה ועדת ההיגוי של החממה מחוייבת לציין מטרות ממוקדות שבעיניה תהפוך את הקהילה שלכם לברת-קיימא. אין הכוונה בהכרח שאם תעמדו ביעד זה בהערכה הבאה תסיימו את תקופת החממה – אבל זה יספק לכם הישגים שתוכלו להציג. באחריות המנטור שלכם, באופן ספציפי, להבטיח שההמלצות שתקבלו להמשך יהיו שמישות, ממשיות ומוחשיות. אם זה לא המצב, יש לכם זכות מלאה לערער על החלטת החממה בפני הועד המנהל הכללי. בכל אופן, אם המנטור שלכם עושה את עבודתו/ה היטב, אף אחד מהתסריטים האלה לא יתממש.

סיום החממה וקליטת החשמבירון כחשמביר (graduation)

חשמבירונים (podlings) שמכוונים לבסס תת-פרוייקט או מוצר שקשור בקהילות קיימות - אתם כמעט משוחרים לגמרי. העניין העיקרי שנותר לכם להתמודד איתו הוא עכשיו העברת הקוד שלכם אל תוך חשמביר המטרה. אתם אמורים לעשות זאת בבטיחון והתבסס על ההבנה והקשרים שצברתם במהלך החממה.

בפני חשמבירונים המכוונים להיות חשמבירים עצמאיים עומד אתגר נוסף – הועד המנהל של הסדנא. בזמן שהועד המנהל יכול להיות נותן החסות שלכם, אין זה אומר בהכרח שהם קיבלו אתכם כחשמביר. כדי לכונן את עצמכם כחשמביר עליכם להכין הצעה לדירקטוריון, שכוללת את היקף הפרוייקט שלכם, המשימה ופירוט של האפיון (במקור, charter). אתם יכולים להגיש את הבקשה לועד באמצעות הדוא"ל הרשמי של הסדנא. פרוייקטים מוכנים היטב כבר יפתחו עד לשלב זה את הקשרים עם החברים בועד, כך שעניין זה לא יופיע כהפתעה. חשוב לזכור שהועד יכול לאשר את המסמך שלכם, כפי שתגישו אותו, לתקן אותו או לדחות אותו. אם נדחיתם, יהיה עליכם להסדיר את העניין מול ועדת ההיגוי של החממה ובני ברית נוספים שרכשתם בזמן החממה. במלים אחרות, הסמכת החממה היא רק חצי מן הדרך לעבר קבלה כחשמביר עצמאי. בכל מקרה, באופן מעשי, בהנחה שיצרתים קשרים עם חברי הקהילה, עם ועדת ההיגוי של החממה ועם אנשי הועד המנהל, המעבר משלב החשמבירון אל עבר חברות בסדנא אמור להיות תהליך חלק ונטול כאבים.