איך מתקבלים להיות "פרויקט של הסדנא"?

מתוך הסדנא לידע ציבורי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רקע

לא כל פרויקט שמישהו יוזם, או אפילו מקדם במסגרת מפגשי הפיתוח של הסדנא, הוא אוטומטית "פרויקט של הסדנא". למה?

  • הסדנא, כגוף שנותן שירותים לפרויקטי קוד פתוח המקדמים ממשל פתוח וידע ציבורי בישראל, יש כמובן גם יכולות מוגבלות. העמותה לא יכולה לתת שירות לכל הפרויקטים בעולם, הן מבחינת זמן וקשב של המטה ושל הפעילים, והן מבחינת משאבים חומריים.
  • לסדנא יש אג'נדה מאוד ברורה לגבי קידום ממשל פתוח וידע ציבורי, וגם מקפידה לעבודה בצורה חוקית לגמרי ולא מתריסה או פוגענית כלפי קבוצות אוכלוסיה שונות. לא כל פרויקט מתאים לאג'נדה שלנו, ולא כל פרויקט מתאים לרוח הארגון.


נוהל קבלת פרויקטים לסדנא

  • על מנת לעשות סדר, וגם להיות שקופים וברורים לגבי איך מתקבלים להיות "פרויקטים של הסדנא", כתבנו "נוהל קליטת פרויקטים בסדנא". הנוהל מגדיר בצורה פורמלית את התהליך לקבלת הפרויקט בסדנא. חשוב לקרוא את הנוהל המקורי עצמו, ולכן הוא לא מפורט כאן בויקי. שימו לב שהתהליך עובר דרך הקהילה, והיא בעצם זו שקובעת אם היא רוצה לקבל פרויקט לסדנא.
  • הרציונל הוא שאם אין התנגדויות משמעותיות של הקהילה לקבלת הפרויקט, אז הוא מתקבל. זאת, מתוך תפיסה של פתיחות ורצון לארח כמה שיותר פרויקטים מוצלחים בסדנא.
  • מה שכן, היות פרויקט "פרויקט של הסדנא" לא מבטיח מראש שהפרויקט יקבל תמיד את כל השירותים שהוא מצפה (על בסיס סל השירותים לפרויקטים ולקהילות של הסדנא), עם דגש על גיוס משאבים לפרויקט. הנ"ל תלוי ביכולות של הסדנא לחלק בכל רגע נתון את משאביה בין הפרויקטים השונים, וכן מידת היכולת של הפרויקט להשפיע על המציאות החברתית-פוליטית בישראל ולקדם ממשל פתוח וידע ציבורי, שזו כאמור אחת מהמטרות המרכזיות של הסדנא.


האם הסדנא או פרויקט יכולים להחליט שאותו פרויקט כבר לא פרויקט של הסדנא?

  • הסדנא יכולה להחליט להרחיק פרויקט משורותיה במידה והפרויקט מפסיק לעמוד בקריטריונים של "נוהל קבלת פרויקט", ו/או פוגע בסדנא. טרם כתבנו נוהל מסודר בנושא ונשמח אם מי מהפעילים רוצה לסייע להגדיר בצורה מדויקת את הנוהל.
  • אם פרויקט רוצה להפסיק להיות פרויקט של הסדנא, ההיגיון אומר שאין בעיה, הרי הוא "שייך" למוביל הפרויקט, לא לסדנא. הסדנא בסה"כ מעניקה לו שירותים. גם במקרה הזה, שטרם נתקלנו בו, אין נוהל כתוב, ונשמח להצעות להגדרה מדויקת של התהליך והמשמעויות שלו.