הבדלים בין גרסאות בדף "חשמבירים"

מתוך הסדנא לידע ציבורי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(מקור המילה: -תקלדה)
 
מ (גרסה אחת)
 
(אין הבדלים)

גרסה אחרונה מ־17:33, 5 בינואר 2015

חשמבירים

האינטרנט נוצר כדי להעביר מידע במהירות ובחופשיות בין אנשים. גלי המחאה החברתית, ששוטפים את העולם כולו, נוצרו בזכות המפגש בין הרצון העז לשינוי חברתי לבין תשתית האינטרנט, המעניקה להמונים יכולות ארגון והעברת מידע חסרות תקדים בהיסטוריה האנושית.

במבנה החדש, שנרקם לנגד עינינו בימים אלו ממש, אזרחים אכפתיים כמוני וכמוכם לוקחים אחראיות ועושים משהו למען הקהילה בה הם חיים: מהרמה המקומית, דרך הרמה הלאומית ועד לרמה הכלל-עולמית. האינטרנט מאפשר לנו ליצור כלים מעצימי-אזרח - חשמבירים - הנותנים כוח לאנשים "הפשוטים" להשפיע על החברה, הכלכלה והפוליטיקה. השילוב בין המדיה החברתית והטלפונים החכמים הניידים, מאפשר לאזרחים להעביר מידע חשוב, ללא תיווך ממסדי, הישר אל חברים, מכרים ושותפים לדרך. פיקוח על פעולות הממשלה, חשיפת עוולות של תאגידים, התארגנות למען מטרה חברתית, הפצה וניתוח של מידע ציבורי - כל אלו אפשריים היום יותר מאי פעם, בזכות האינטרנט.

התנאי הראשון ליצירת חשמבירים הוא יוזמה חברתית של אזרח אכפתי אחד לפחות. אבל כדי שחשמביר ישיג את המטרה שלו, אנשים צריכים להשתמש בו, כיצרני או כצרכני תוכן. כיצד ניצור חשמביר שישרת אותנו נאמנה? זה יותר קל ממה שזה נראה. כל מה שצריך זה היכרות בסיסית עם מחשבים ואינטרנט (ואם אתם קוראים את המדריך הזה, יש לכם), ולדעת לשאול את השאלות הנכונות.

הנה טיוטת המדריך לבריאת חשמביר.

מקור המילה

בני מספר: הקיבריאדה של לם - ספר מופלא ממש. התחלתי להשתמש במילה "חשמביר" במקום "פרויקט" לפני למעלה משנה כאשר התחלנו לחשוב על פרויקט "hasadna hub" שירכז את כל הפרויקטים. די מהר גילינו שהמילה "פרויקט" מאוד בעייתית כדי לתאר את פרויקטי הקוד הפתוח שלנו.

לרוב האנשים ישנה תפיסה מסוימת של מה זה "פרויקט" וזה לא דומה למה שאנחנו עושים. הפרויקטים שאנחנו מכירים (או לפחות אלו שלא מכירים אינטימית open source projects) בדרך כלל תחומים בתכולה ובזמן. לפרויקט טוב יש מטרה, יש אמצעים ויש זמן וגאנט כדי לוודא שהפרויקט "יסגר" בזמן וזה לא דומה למה שקורה אצלנו.

כששקלנו חלופות למושג "פרויקט", "חשמביר" נצץ באור יקרות מכיוון ש:

  • הקיבריאדה היא אחד הספרים החכמים והמשעשעים שעוסקים בעולם פוסט-סינגולאריטי דרך עלילותיהם של זוג מתכנני רובוטים מוכשרים - טרול וקלפציון - רובוטים בעצמם. הקיבריאדה מגרה אותנו לחשוב על הסדנא ברמה אחרת ועוזרת לנו ליצור תת תרבות
  • חשמביר הוא הלחם של חשמל ואביר. ברור שהקוד שאנחנו מפתחים קיים כזרם חשמלי ולכן ה"חשמל" מתאים. קוד ההתנהגות האבירי מחייב את החשמבירים לשרת את המשתמשים שלהם ולא אף אחד אחר - לא את מוביל החשמביר, לא את הסדנא ולא את הגוף המממן. זה מתאים בדיוק לדרך האפיון שלנו - מטרה, פרסונות ותרחישים (המדריך המלא)
  • חשמבירים טובים אינם נגמרים, אלא ממשיכים להתפתח. כנראה שהדוגמה הטובה ביותר היא לינוקס, חשמביר בצורת פינגווין, שקיים כבר מעל 20 שנה וממשיך להתפתח ולצמוח
  • לחשמבירים יש אישיות שתורמת לחיזוק הקהילה