ועדת שרים פתוחה

מתוך הסדנא לידע ציבורי
גרסה מ־05:38, 20 במרץ 2014 מאת 46.117.93.57 (שיחה) (יצירת קשר)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ועדת שרים פתוחה (שם זמני) הוא פרוייקט שנועד לחשוף את דפוס ההצבעה של השרים בוועדת שרים לענייני חקיקה.

רקע

וועדת שרים לענייני חקיקה היא וועדת שרים בה נקבעת עמדת הקואליציה לגבי הצעות החוק המוגשות בכנסת. מכיוון שלקואליציה יש רוב מובנה בכנסת, וועדת השרים לענייני חקיקה משמשת כ"שומר הסף" לכל תהליך החקיקה בישראל. כיום, וועדת השרים מתנהלת בחוסר שקיפות קיצוני ואין לציבור גישה לדפוס ההצבעה של שרי הוועדה או אפילו לפרוטוקול הוועדה.

הסדנא לידע ציבורי שמה לעצמה למטרה זה זמן רב לקדם את השקיפות בוועדה, ועיקר המאמצים נעשו בתחום קשרי הממשל.
מסך פתיחה

עם מינוי ציפי לבני לשרת המשפטים, המכהנת כיו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה, נראה היה כי יחולו שינויים משמעותיים במדיניות הוועדה אך מאמציה של לבני לא העלו פרי וכיום אין בוועדה רוב להחלת שקיפות בדיוני הוועדה. זאת בתואנה שיש לעגן את המדיניות בתקנון הממשלה ולא בחקיקה, אך נכון לעכשיו השינוי בתקנון הממשלה מתעכב שוב ושוב. יש לציין כי שרי "יש עתיד" מתנגדים למדיניות השקיפות מחשש ל"פופוליזם" בהתנהלות הוועדה.

הפרוייקט

כבר כיום ישנן 2 שרות בוועדה שהחליטו לפרסם באופן עצמאי וולנטרי את דפוס ההצבעות שלהן בוועדה- שרת המשפטים ציפי לבני ושרת התרבות לימור לבנת. לבני מפרסמת את הצבעותיה באתר משרד המשפטים ואילו לבנת מפרסמת את הצבעותיה באמצעות דף הפייסבוק שלה.
מסך לפי הצעת חוק
מסך לפי שר

הרעיון של הפרוייקט הוא להקים פלטפורמה שתרכז במקום אחד את דפוס ההצבעה של השרים והשרות שמוכנים לפרסם זאת בפומבי. ע"י כך נשיג 2 מטרות: (1) נקדם במידה מוגבלת את השקיפות בוועדה; (2) נפעיל לחץ משמעותי על השרים בוועדה המתנגדים לשקיפות בדיוני הוועדה. יש לציין כי נוסף על לבני ולבנת, שרי הבית היהודי (אריאל ואורבך) הצביעו בעד שקיפות בדיוני הוועדה (כפי שדווח במוסף "צדק" של מקור ראשון בתאריך 15.02.14) ויש סיכוי מסויים שנצליח לשכנע גם אותם לחשוף את הצבעותיהם במסגרת הפרוייקט.

פרוייקטים דומים

ב-10.2.14 פירסמה הבלוגרית הפוליטית טל שניידר שעון עצר המונה את את הימים מאז שהעניק רה"מ בנימין נתניהו ריאיון לתקשורת הישראלית. המהלך נועד לעורר לחץ ציבורי על לשכת רה"מ להתראיין לתקשורת הישראלית ולענות על שאלותיה. המהלך זכה לכיסוי תקשורתי נרחב, ואתרים רבים אף הטמיעו את שעון העצר אצליהם. בעקבות הכיסוי התקשורתי של המהלך, הן בארץ והן בחו"ל, התראיין נתניהו ב-7.3.14 למספר רב של כלי תקשורת ישראליים. משמע, תוך כ-4 שבועות מפרסום שעון העצר הושגה התוצאה הרצויה. יש דימיון רב בין המהלך הזה לבין פרוייקט ועדת שרים פתוחה שנועד גם הוא ליצור לחץ תקשורתי על חברי הועדה לקדם ערכי שקיפות ופתיחות.

יצירת קשר

לפרטים נוספים ניתן לפנות במייל: sefi.keller@mail.huji.ac.il

גיטהאב: https://github.com/prsnca/openCommittee